Janusz Marszałek

Janusz MarszałekMoi przeciwnicy polityczni zapowiedzieli mi w 2002 roku, że nie przetrzymam trzech miesięcy. A ja przez dwie kadencje i jeszcze dodatkowo ponad 6 miesięcy pełniłem funkcję prezydenta miasta Oświęcim.

 

Wspólnie z Państwem, moimi Zastępcami i Współpracownikami udało się wiele zmienić. Razem wypracowaliśmy nowy wizerunek Oświęcimia. Miasta nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się i czerpiącego także ze swej bogatej, bo ponad 800-letniej przeszłości.

Oto tylko, niektóre z najważniejszych działań, które wspólnie dokonaliśmy:

 

   • Po latach Rynek Główny powrócił na własność do miasta, mogliśmy więc usunąć poniemiecki bunkier i nadbudowany na nim w latach 60-tych pawilon handlowy „Tęcza”.
   • Utworzyliśmy Miejską Strefę Aktywności Gospodarczej ” Nowe Dwory” wraz z Inkubatorem Przedsiębiorczości.
   • Oddaliśmy do użytku 136 mieszkań w dwóch budynkach komunalnych na osiedlu Stare Stawy, a 256 w ramach Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
   • Przy wsparciu środków unijnych doprowadziliśmy do powstania nowoczesnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej.
   • W przebudowanym zamku i średniowiecznej wieży zamkowej powołaliśmy Muzeum Zamek.

zamek

   • Na osiedlu Zasole zbudowaliśmy nowoczesny kompleks sportowy w ramach programu „ Moje boisko-Orlik 2012”.
   • Odnowiliśmy bulwary nad Sołą, plac ks. Skarbka oraz kaplicę Hallerów.
   • Przebudowaliśmy wiele ulic i chodników gminnych. Pomogliśmy Starostwu Powiatowemu, Zarządowi Dróg Wojewódzkich i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, co przełożyło się na usprawnienia komunikacyjne w naszym mieście. Wybudowaliśmy także nowe drogi m. in. ulice Chełmońskiego, Malczewskiego, Sadową czy  w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ulicę Kilińskiego, która w sierpniu zostanie włączona do ul. Konarskiego.
   • Zakup obiektów sportowych: pływalni i lodowiska oraz hotelu pozwolił nam na  rozpoczęcie  ich modernizacji, w pierwszej kolejności  hotelu Olimpijskiego, pod przyszłe centrum sportowo-rekreacyjno-konferencyjne.Biblioteka Publiczna
   • Pomogliśmy hokeistom po utracie głównego sponsora i wsparliśmy drużynę  w dalszej walce o odzyskanie pozycji lidera polskiego hokeja. Systemem stypendiów, nagród i dotacji objęliśmy utalentowanych zawodników innych klubów sportowych.
   • Moje liczne kontakty międzynarodowe przełożyły się też na nieodpłatne wsparcie osób niepełnosprawnych w Oświęcimiu i wielu innych miastach. Otrzymany sprzęt do rehabilitacji przekazywany jest bezpłatnie do szpitala powiatowego, Maltańskiej Służby Medycznej, mieszkańców miasta przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.  Do Oświęcimia, a konkretnie do oświęcimskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej, trafiły karetka pogotowia, samochód do przewozu osób niepełnosprawnych a także defibrylator i inny sprzęt podarowane przez mojego  wieloletniego Przyjaciela Martina Preussa z niemieckiej organizacji Malteser Hilfsdienst Amberg-Sulzbach.
   • Oświęcimskiemu Zakładowi Lecznictwa Ambulatoryjnego przekazałem sprzęt do przesiewowych badań słuchu u noworodków i małych dzieci otrzymany od moich Przyjaciół Lionów z Halle. Szpitalowi powiatowemu przekazałem 1 czerwca br. dwa respiratory dla ratowania noworodków.

Kończąc pełnienie funkcji prezydenta miasta składam podziękowania wszystkim moim Współpracownikom i Mieszkańcom za życzliwość i współpracę dla dobra naszego Oświęcimia- Miasta z Przyszłością.

PODZIEKOWANIE_JMARSZALEK

Komisarzowi życzę sukcesów w służbie na rzecz Mieszkańców oraz naszego Miasta. Życzę również, by w pracy samorządowej kierował się słowami Prymasa Stefana  Wyszyńskiego „Nie to jest ważne, by krytykować przeszłość, lecz aby swój własny wysiłek włożyć w lepszą przyszłość.” Życzę mu również, by doprowadził jak najszybciej do demokratycznego wyboru mojego następcy.

Mieszkańcom Miasta i Gminy Wiejskiej Oświęcim życzę także dostrzeżenia ogromnej szansy na rozwój poprzez połączenie się w mocne gospodarczo Miasto Oświęcim z nowymi dzielnicami. Niech Oświęcim stanie się silnym ośrodkiem gospodarczym! Miastem z Przyszłością! Miastem ludzi aktywnych i przyjaznych! Miastem Pokoju!

- Janusz Marszałek / Prezydent Miasta Oświęcim 2002-2011
 
Treść na podstawie „Głosu Ziemi Oświęcimskiej”

Komentowanie jest wyłączone